8 Farklı Senaryoda Araç Takip Cihazı Kullanımı

Araç takip cihazı, GPS sistemini kullanarak bir kamyonun, otomobilin, teknenin, motosikletin veya hareket eden herhangi bir aracın konumunun izlenmesine imkan sağlar. Kamyon filolarını takip etmek için yaygın olarak kullanılan araç takip cihazının araçların doğru ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamasının yanında çok önemli bir işlevi daha vardır. Araç takip cihazı aracın çalınması durumunda adeta bir dedektif gibi çalışarak aracın bulunmasında önemli bir rol oynar. Araç takip cihazının bir başka faydası da özellikle devasa sayıdaki filo araçlarının verimli kullanımı için gereken kontrolün yapılmasında üstlendiği fonksiyondur.

GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) Araç Takip Cihazı

Bir GPS araç takip cihazı, araç konumlarının kapsamlı bir resmi için filo verilerini toplayan yazılım sayesinde farklı araçlarda otomatik araç konumunun kullanımını birleştirir. Araç takip sistemlerinde, aracın yerini belirlemek için yaygın olarak GPS teknolojisini kullanılmaktadır. Araç bilgilerini internet veya özel yazılım aracılığıyla elektronik haritalarda görüntülemek mümkündür. Kentsel toplu taşıma yetkilileri, özellikle büyük şehirlerde, araç takip sistemlerinin giderek yaygınlaşan bir kullanıcısıdır. Son zamanlarda araç kiralama şirketleri de araç takip cihazının yaygın kullanıcıları arasına girmiştir. Araç takip cihazı yakıt tasarrufunun yanı sıra araçların kişisel kullanımının önüne geçilmesi, ya da kiralama şirketlerinde aracın süresi dolduğunda uzaktan motorunun durdurulması gibi önemli fonksiyonları yerine getirirler.

Araç GPS Takip Cihazının Yaygın Kullanım Alanları

GPS araç takip cihazı, filo operatörleri tarafından filo takibi, yönlendirme, sevkiyat, araç içi bilgi ve güvenlik gibi filo yönetimi işlevleri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı araç takip cihazları, filo yönetim yazılımıyla birlikte gelir veya bunlarla arayüz oluşturur. Ticari filo operatörlerinin yanı sıra, kentsel toplu taşıma kuruluşları vatandaşların hizmetine verdikleri otobüslerin programa bağlılığını izlemek, araçların otobüs durağına yaklaştığında otobüslerin varış yeri işaret ekranlarının otomatik olarak değiştirilmesini tetiklemek de dahil olmak üzere bir dizi amaç için teknolojiyi kullanıyor. Amerikan Toplu Taşıma Birliği, 2009’un başında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm toplu taşıma otobüslerinin yaklaşık yarısının, otomatik durma anonslarını tetiklemek için halihazırda GPS tabanlı bir araç takip sistemi kullandığını tahmin ediyordu. Bu, bir otobüs durağında özellikle görme engelli müşteriler için aracın güzergah numarasını ve varış yerini bildiren harici anonslara (otobüsün kapısının açılmasıyla tetiklenen) veya dahili anonslara (zaten yolda olan yolculara) atıfta bulunabilir.

Araç takip cihazı, otobüslerin bir durağa veya her ikisine birden yaklaşırken bir sonraki durağı belirlemek için kullanılır. İkincisi genellikle dahili bir LED ekranda veya LCD monitörde görüntülenir. Bir toplu taşıma aracı olarak rotasını takip ederken toplanan veriler, genellikle sürekli olarak aracın gerçek konumunu ve zamanını programıyla karşılaştıran ve karşılığında sürücü için sık sık güncellenen bir ekran oluşturulur. Verilerden hareketle şoföre ne kadar erken veya geç olduğunu söyleyen bir bilgisayar programıyla beslenir. Bu da herhangi bir zamanda, potansiyel olarak yayınlanan programa daha yakından uymayı kolaylaştırır. Bütün bu yenilikler araç takip cihazı uygulamasıyla gerçekleşmektedir. Bu tür programlar aynı zamanda müşterilere, belirli bir durakta bir sonraki otobüsün veya tramvayın varışına kadarki bekleme süresi hakkında, sadece bilgi vermek yerine, en yakın araçların o andaki fiili ilerlemesine dayalı olarak gerçek zamanlı bilgi sağlamak için kullanılır. Bir sonraki varışın planlanan saatine gelince bu tür bilgileri sağlayan toplu taşıma sistemleri, her durağa benzersiz bir numara atar ve bekleyen yolcular durak numarasını otomatik bir telefon sistemine veya toplu taşıma sisteminin web sitesindeki bir uygulamaya girerek bilgi alabilirler. 

Bazı toplu taşıma sistemleri, müşterileri bilgileri için web sitelerinde her güzergahta hizmet veren otobüslerin mevcut konumlarını gösteren simgelerle birlikte sanal bir harita sağlarken, diğerleri bu bilgileri yalnızca sevk görevlilerine veya diğer çalışanlara veri sunumu yapar. Ülkemizde de özellikle büyük şehirlerde benzer uygulamaları görmek mümkündür.

https://www.youtube.com/watch?v=DWGAPSWaQb0
Araç Takip Cihazı

Araç Takip Cihazı ERP Sistemi Gibi Çalışır

Bir başka uygulama, bir çalışanın işvereni veya genç bir sürücüye sahip bir ebeveynin sürüş davranışını izlemesi gibi konuları kapsar. Anlık bildirimleri ile sanki bir ERP yazılımı gibi çalışanın araç kullanımı istatistiklerini anlık ve raporlama yoluyla bildirir.

Araç takip sistemleri, bireysel araç kullanıcıları tarafından hırsızlığı önleme, izleme ve aracı geri alma cihazı olarak kullanılmaktadır. Polis, takip sistemi tarafından yayılan sinyali kolayca takip edebilir ve çalınan aracın yerini tespit edebilir. Güvenlik sistemi olarak kullanıldığında, bir araç takip sistemi, geleneksel bir araç alarmına ek veya ikame işlevi görebilir. Bazı araç takip cihazları, acil durumlarda blok kapılar veya motor da dahil olmak üzere aracın uzaktan kontrol edilmesini mümkün kılar. Araç takip cihazının varlığı daha sonra sigorta maliyetini azaltmak için kullanılabilir, çünkü aracın kayıp riski önemli ölçüde düşer.

Bazı araç takip sistemleri, örneğin bir alarm tetiklendiğinde veya araç izinsiz hareket ettiğinde ya da bir coğrafi sınırdan çıktığında/girdiğinde bir telefona veya E-Postaya otomatik uyarı göndererek çeşitli güvenlik sistemlerini entegre eder.

filo arac takip cihazi

filo araç takip cihazı

8 Farklı Senaryoda Araç Takip Cihazının Kullanımı

  1. Araç Takip Cihazı ile Varlık Takibi

Sigorta veya diğer izleme amaçları için değerli varlıkları izlemesi gereken şirketler artık bir harita üzerinde gerçek zamanlı varlık konumunu çizebilir ve hareket ve çalışma durumunu yakından izleyebilir.

  1. Araç Takip Cihazı ile Saha Servis Yönetimi

Onarım veya bakım gibi hizmetler için saha servis işgücüne sahip şirketler, saha çalışanlarının zamanını planlayabilmeli, müteakip müşteri ziyaretlerini planlayabilmeli ve bu departmanları verimli bir şekilde çalıştırabilmelidir. Araç takibi, şirketlerin bir saha mühendisini hızlı bir şekilde bulmasını ve yeni bir müşteri talebini karşılamak veya saha varış bilgilerini sağlamak için en yakın olanı göndermesini sağlar.

  1. Araç Takip Cihazı ile Saha Satışları

Mobil satış uzmanları gerçek zamanlı konumlara erişebilir. Örneğin, tanıdık olmayan alanlarda, müşterilerin ve potansiyel müşterilerin yanı sıra kendilerini de bulabilir, yol tarifi alabilir ve seyahat programlarına yakındaki son dakika randevularını ekleyebilirler. Avantajlar arasında artan üretkenlik, daha az sürüş süresi ve müşteriler ve potansiyel müşterilerle harcanan zamanın artması yer alır.

  1. Araç Takip Cihazı ile Römork Takibi

Nakliye ve lojistik şirketleri genellikle sökülebilir yük taşıma üniteleri olan kamyonları işletir. Aracın yükü süren kısmına kabin, yük taşıma birimine ise treyler adı verilir. Farklı uygulamalar için kullanılan farklı tipte treyler vardır, örneğin düz yatak, frigorifik, perdeli kasa, kutu konteyner.

  1. Araç Takip Cihazı ile Gözetleme

Aracın hareketlerini takip etmek için araca bir araç takip cihazı yerleştirilebilir.

  1. Araç Takip Cihazı ile Transit Takibi

Varlıkların veya kargoların bir noktadan diğerine geçici olarak izlenmesi. Kullanıcılar, varlıkların güvenliğini sağlamak için varlıkların rota üzerinde durmamasını veya U dönüşü yapmamasını sağlayacaktır.

  1. Araç Takip Cihazı ile Yakıt Takibi

Araç takip cihazı ile (cihaza bağlı yakıt sensörü yardımı ile) yakıt takibi yapılır.

  1. Araç Takip Cihazı ile Mesafe Hesaplama

Filonun veya aracın kat ettiği mesafe hesaplanır.

GPS Araç Takip Cihazı Pazarına Genel Bir Bakış

Grand View Research araştırma firması tarafından yayınlanan bir raporda Araç Takip Sistemleri Pazar Büyüklüğü incelenmiş. Küresel araç takip sistemleri pazar büyüklüğü 2020’de 17,64 Milyar ABD Doları değerindeydi. Bu rakamın 2021’den 2028’e kadar yıllık bileşik büyüme oranının (CAGR) %13.3 oranında genişlemesi bekleniyor.

Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Anka Takip Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız