Araç Takip Cihazı Ve Küresel Isınma

GPS teknolojisi ya da daha anlaşılır bir ifadeyle araç takip cihazları sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir mi? Yüzünüzdeki gülümsemeyi görür gibiyim. Diyorsunuz ki kendi kendinize muhtemelen: “Araç takip cihazının küresel ısınmayla ne gibi bir ilişkisi olabilir? Dahası sera gazının azaltılmasına nasıl katkı yapabilir? Bu yazar saçmalıyor olmasın.” Arkadaşlar kazın ayağı öyle değil.

Bugünlerde gündeme gelmeye başlayan ve önümüzdeki dönemlerde daha da önemini hissettirecek olan AB Yeşil Mutabakatı’ndan bahsetmek istiyorum izninizle. Avrupa Komisyonu, yeni otomobil ve kamyonetlerin CO2 emisyonlarını azaltmak için daha iddialı hedefler önermektedir.

2030 yılına kadar arabalardan kaynaklanan emisyonların %55 azaltılması, 2030 yılına kadar minibüslerden kaynaklanan emisyonların %50 azaltılması, 2035 yılına kadar yeni arabalardan kaynaklanan emisyonların “0” olması. Başka deyişle 2035 yılından itibaren yavaş yavaş fosil yakıtla çalışan araçların tedavülden kalkmaya başladığını ömrümüz müsade ederse göreceğiz.

Komisyon ayrıca, sıfır ve düşük emisyonlu araçlar için pazarın büyümesini teşvik eder. Özellikle vatandaşların kısa ve uzun yolculuklarda bu araçları şarj etmek için ihtiyaç duydukları altyapıya sahip olmalarını sağlamaya çalışıyor. Ayrıca 2026 yılından itibaren emisyon ticareti, karayolu taşımacılığı, kirliliğin bedeli olurken, temiz yakıt kullanımına teşvik ve temiz teknoloji desteği de yatırım kapsamına girmesinin kararı alındı.

Denizcilik sektöründen ekonomimizi karbondan arındırma çabalarına adil bir katkı sağlamak için Komisyon, karbon fiyatlandırmasını bu sektöre yaymayı teklif ediyor. Bugün, ulaşım emisyonları AB’nin toplam sera gazı emisyonlarının yaklaşık %25’ini temsil ediyor ve bu emisyonlar son yıllarda arttı. 2050 yılına kadar iklim açısından nötr ilk kıta olma hedefi, ulaşımda iddialı değişiklikler gerektiriyor. 2050 yılına kadar ulaşımla ilgili sera gazı emisyonlarında %90’lık bir azalma sağlamak için net bir yola ihtiyaç var. Avrupa Komisyonu, AB’nin iklim, enerji, ulaşım ve vergilendirme politikalarını 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine kıyasla net sera gazı emisyonlarını en az %55 oranında azaltmaya uygun hale getirmek için bir dizi öneri kabul etti.

Geleceğin yeni gelişmelere gebe olduğunu “kaza geliyorum” der gibi ifade ederken  günümüzde durumlara göz atalım. Yolun kenarında duran ve genellikle 10, 20 veya 30 dakika boyunca rölantide çalışan dev bir kara yolu çekici-römork makinesini hepiniz görmüşsünüzdür. Bu kamyon sadece yakıt israf etmekle kalmıyor, aynı zamanda atmosfere gereksiz yere hidrokarbonlar da salıyor. Çevre Koruma Ajansı, ABD’de ulaşım sektörünün tüm sera gazı emisyonlarının %30’undan sorumlu olduğunu ve birçoğunun iklim değişikliğine sebep olduğunu söyleyen çalışmalara atıfta bulundu.

Bazıları dünya ekonomisini alt üst etmeyecek çözümler bulmakta kendilerini çaresiz hissetse de, tek bir çözüm kelimenin tam anlamıyla gökyüzünde olabilir. Araç filosu operatörleri, Küresel Konumlandırma Uydusu (GPS) sistemlerinden elde edilen verileri analiz ederek ve kullanarak, operasyonlarına gereksiz boşta çalışmayı ve maliyetli, kaynak israfına neden olan ve potansiyel olarak çevreye zarar veren diğer mevcut uygulamaları durduracak yeni bir verimlilik düzeyi getirebilirler.

Anka Araç Takip Cihazı GPS Sürdürülebilirliğini Nasıl Artırır?

Büyüyen bir işletme olarak yatırım kararları vermek zordur. Şirketinizi güçlendirecek ve müşterilere en iyi hizmeti sunmanıza yardımcı olacak varlıklar satın almanız gerekiyor. Aynı zamanda, çevre üzerinde mümkün olan en düşük etkiye sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Arabalar ve diğer araçlarla sıklıkla çalışan şirketler için karbon ayak izinizi dengelemenin yollarını bulmak zor olabilir. Ağaç dikmek, geri dönüştürmek ve mümkün olduğunda çevre dostu ve bilinçli olmak için aktif karar vermek iyi bir başlangıçtır. Ancak, verimliliğinizde önemli değişiklikler yapmaya ancak doğru verileri topladığınızda başlayabilirsiniz.

Anka Araç Takip Sistemi

Bir araç takip sistemi, işinizde gezegeni kurtaran ve aynı zamanda şirketinizin harcamalarını azaltan değerli değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilir.

Araç Takip Sistemi Çevreye Nasıl Fayda Sağlar?

Kurumsal araçları olan çoğu şirket, bir araç takip sistemi aracılığıyla filo rotası optimizasyonu yapmanın, varlıklarının yaşam döngüsünü takip etmelerine ve iş yatırımlarını korumalarına yardımcı olacağını bilir. Ancak, doğru araçların şirketinizi yönetme şekliniz üzerinde de büyük etkisi olabilir. Çalışanların her gün nereye gittiklerini takip edebildiğinizde, yakıt tüketimi ve verimlilik açısından daha mantıklı rota çizelgeleri ve yapıları planlayabilirsiniz. Planlanan güzergahlar sayesinde yakıt israfı azalmış olurken, işler daha kısa sürede bitirilecektir. Hatta çalışanlarınızın tek bir günde daha fazla yeri ziyaret etmelerine olanak tanıyan ve düzenli olarak hizmet verebileceğiniz müşteri sayısını artıran bir program bile oluşturabilirsiniz. Anka GPS çözümleri, yalnızca daha verimli rotalar aracılığıyla çevreye fayda sağlamaz. Ayrıca araçların rölantide geçirdiği süreyi de azaltabilirler. Anka GPS teknolojisi, filo yöneticilerinin trafiğin genellikle nerede sürüş süresini yavaşlattığını belirlemesine olanak tanır. Bu, verimsiz yollardan kaçınan stratejiler planlayabileceğiniz anlamına gelir. Çalışanlarınız her an izlendiklerinin farkında olduklarında, hedefler arasında zaman kaybetme olasılıkları da azalır. Hatta yakıt maliyetlerini nasıl azaltabileceklerini ve yoldayken daha verimli bir şekilde araç kullanabileceklerini belirlemelerine yardımcı olmak için istatistiklerden en iyi verimi alamayan çalışanlara eğitim bile sunabilirsiniz. Bu, ekip üyelerinizden en fazla değeri elde etmenize yardımcı olurken aynı zamanda şirketinizin sürdürülebilirlik hedeflerine daha hızlı ulaşmasına yardımcı olur.

Sürdürülebilirliği ve İş Yaşam Döngülerini İyileştirme

En önemlisi, bir iş aracının yaşı, türü ve performansının çevreyi etkileme şekli ve kullandığı yakıt miktarı üzerinde büyük etkisi olabilir. Doğru araç takip cihazları ve eksiksiz bir analiz sistemi ile yatırım yaşam döngüsünü daha yakından takip edebilir ve gerektiğinde düzenli bakım ve onarımlar planladığınızdan emin olabilirsiniz. Satın alımlarınız eskimeye başladıkça, aynı rotada eskisinden daha fazla yakıt kullanıp kullanmadıklarını ve bu masrafın ve çevresel hasarın yeni bir araç satın almanın iyi bir fikir olması için yeterli olup olmadığını belirlemek için Anka GPS istatistiklerinizi kullanabilirsiniz.

Anka arac takip cihazi ve kuresel isinma
Anka araç takip cihazı ve küresel ısınma

Anka Araç Takip Cihazı

Bir araç takip cihazı çözümü kullanarak filo yöneticileri, yakıt israfına neden olan ve atmosfere salınan aşırı CO2 emisyonu üreten rölanti, hızlanma ve diğer verimsiz sürüş davranışları üzerinde tam anlamıyla kontrolü ele alabilirler. Ancak, filoları kontrol etmek için uydu izlemeyi kullanmanın yararlarından yalnızca biri, kötü davranışları engellemeye yardımcı olmaktır. Belki de daha büyük bir fayda, artan genel verimliliktir ve bu da sera gazı emisyonlarını sınırlamaya ve yakıt kullanımını azaltmaya yardımcı olabilir.

Anka Araç Takip cihazı, sürücüleri, A noktasından B noktasına mümkün olan en verimli şekilde ulaştırmaya yardımcı olabilir. Filolar, iş sahasına veya teslimat yerine verimli rotalar alarak araçlarından yayılan sera gazlarını önemli ölçüde azaltacaktır. Ve artan verimlilik, teslimat şirketinin ve/veya perakendecinin müşterilere mal ve hizmetlerinin doğru tahmini varış zamanlarını vermesini sağlayarak müşteri memnuniyeti faydaları sağlayabilir.

Yeni manzara, fosil yakıtlara dayanan ve gelecekte pil-elektrik veya hidrojen-yakıt tahrikine verimli bir geçiş için bir olanak sağlayan mevcut ulaşım teknolojisi kullanılarak önemli ölçüde artırılmış verimliliği içerecektir.

Sera gazı emisyonlarının azaltılmasının ve fosil yakıtların kullanımının ötesinde, araç takip cihazının bir başka önemli potansiyel faydası daha vardır: “Güvenlik.” Birçok çarpışma, aksilik ve kaza, sürücü hatası veya dikkatsizliğinden kaynaklanır. GPS “gökyüzündeki göz”, bireysel filo operatörlerine, genel güvenliği artırmalarına yardımcı olmada kritik öneme sahip olan sürücü davranışı hakkında benzersiz bir anlayış sağlar.

Elbette, bazı sürücüler hem gökyüzünde bir göze hem de kabinde her hareketlerini izleyen bir kameraya sahip olma konusunda biraz temkinli olabilir, ancak sonuç daha iyi verimlilik, güvenlik ve fosil yakıt kullanımında bir azalma ise, kesinlikle bu kesinlikle buna değer.

Siz de Anka Araç Takip Sistemlerini kullanın, küresel ısınmaya karşı bir adım atın.

Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Anka Takip Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız