Araç Takip Sistemi Kullanmanın Faydaları

Bir çok kişi bize bir araç takip sistemi uygulamasının filo yönetimine ve araçların güvenliğine yönelik nasıl fayda sağlayabileceğini soruyor. Neden kullanılmalıdır ve avantajları nelerdir?

Araç takip cihazlarının birçok faydasından bahsedebiliriz. Maliyet tasarrufu ve sigorta indirimlerinden çalışan güvenliğine ve müşteri memnuniyetine kadar araç takip sisteminin getirdiği pek çok fayda söz konusudur. Gittikçe artan oto hırsızlığına karşı araç takip sistemleri araçların önemli bir güvenlik opsiyonu olarak öne çıkmaktadır. 

Araç Takip Cihazı

Araç takip cihazı araçların GPS uyduları sayesinde internet yardımıyla bilgisayar veya akıllı telefon üzerinden takip ve kontrol edilmesini sağlar. Araç takip cihazı ile araçların hızları, izlemiş oldukları rotalar, duraklama yaptıkları yerler, rölanti süreleri gibi çok sayıda bilgi, coğrafi haritalar üzerinden tam zamanlı ve geçmişe dönük olarak izlenebilir. Böylece araç takip cihazı sayesinde anlık ve geçmişe dönük raporlar sayesinde süreç kayıt ve kontrol altına alınabilir. 

Araç takip sisteminin faydalarını 2 bölümde inceleyebiliriz. Birincisi bireysel araç takip ikincisi filo araç takip. İkisi arasındaki fark bireysel araç takipte hırsızlığa karşı güvenlik öncelik alırken filo araç takipte yakıt tasarrufu ön plandadır.

Bireysel Araç Takip Faydaları

Araç takip cihazları genel olarak şirketlerin saha operasyon çözümleri için talep ettiği ürünler olarak kamuoyunda bilinse de bireysel araç takip cihazlarıyla özel araçlarınızı 7/24 takip edebilirsiniz.

Özellikle Türkiye’de araç çalınma oranları her ne kadar Avrupa ülkeleri ve ABD’nin çok altında seyretse de her geçen gün artma eğilimindedir. Haberlerde her gün oto hırsızlığı haberleri ile sık sık karşılaşmaktayız. Yıllarca çalışarak birikimleriniz sayesinde sahip olduğunuz araçlarınızın hırsızlık sonucu çalınmasını bireysel araç takip cihazları ile önleyebilirsiniz. Bireysel araç takip sistemlerinin faydalarını şu başlıklar altında değerlendirebiliriz:

  • Güvenlik Avantajları

Bireysel araç takip sistemi cihazları ile araçların güvenliğini sağlamak kolayca mümkündür. Standart araç takip cihazı motor durdurma özelliğine de sahiptir. Motor durdurma (blokaj) hizmeti için blokaj kiti satın almanız gerekmektedir.

  • Dâhili Batarya 

Alacağınız araç takip cihazının bataryalı olması durumunda cihazınızın akü ile bağlantısı devre dışı bırakılsa bile anlık bildirimler alabilir ve aracınızın güvenliğini sağlayacak konum bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  • Bölge Tanımlama

Araç takip yazılımları üzerinden araçlarınızı için bölge ve alan tanımlaması yapabilirsiniz. Tanımladığınız alan dışına aracın çıkması durumunda anlık bildirimler alarak bilgilendirilirsiniz. Örneğin aille bireylerinden birisi aracınız ile sizin belirlediğiniz bir bölge dışına çıkması durumunda anlık olarak bildirim alabilirsiniz. 

Filo Araç Takip Cihazlarının Faydaları

Ulaşım teknolojisi dünyasında, filonuzun neye ihtiyacı olduğunu ve şirketinizin gelişen teknolojilerden en fazla nasıl yararlanabileceğini anlamak önemlidir. Araç takip cihazlarından en iyi şekilde yararlanmak için GPS takibinin faydalarının ne olduğunu anlayarak ve işinizin hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğini değerlendirerek başlamalısınız.

arac takip sistemi
Araç Takip Sistemininin Faydaları

İşte Araç Takip Sisteminin En Önemli 7 Avantajı:

  1. Geliştirilmiş Güvenlik

Sürücülerinizin güvenliği, kuruluşunuz için şüphesiz en önemli önceliktir. Bu, bakımlı araçlara sahip olmakla başlar. Ancak bu öncelik, aynı zamanda sürücü davranışını izlemeye ve güvenli sürüş uygulamalarının takip edilmesini sağlamayı da gerektirir.

Çoğu araç takip cihazı, kilometre sayacı okumalarına veya planlı bakıma dayalı otomatik uyarı ile bakım programları oluşturmanıza olanak tanıyan dijital bakım programları sunar. Ayrıca, sürücülerinizin ve bakım ekiplerinizin anında müdahale edilebilecek arızaları raporlamasını sağlayan denetimler ve bakım faaliyetleri için dijital süreçler oluşturabilirsiniz. 

Çoğu araç takip cihazında ayrıca yerleşik ivmeölçerler bulunur ve sürücüleri ve yöneticileri sert frenleme, sert hızlanma, sert viraj alma ve aşırı hızlanma gibi kötü sürüş davranışları konusunda uyarabilir. Filo yöneticileri, araç içi kameralarla donatıldığında, dikkati dağılmış sürüş, arkaya bakma ve kırmızı ışık ihlallerine ilişkin hataları tespit ederek şoförlere gerekli uyarıları yaparlar. 

Filolar bu verileri, en iyi sürücülerin en iyisini onurlandırmak ve diğer sürücüleri daha iyisini yapmaya teşvik etmek için ödüller ve takdir programları uygulamak için de kullanabilir.

  1. Yakıt Maliyetleri En Aza İndirilir

Yakıt maliyetleri nakliye şirketleri için en büyük gider kalemlerinden biridir ve bordrodan sonra ikinci sıradadır. Araç takip sistemleri ile filo sahipleri araçlarının ne zaman ve nasıl çalıştırıldığını anlayabilirler. Aşırı hızlanma ve ani hızlanma gibi diğer kötü sürüş davranışları, yakıt verimliliğini düşürerek maliyetleri artırabilir.

Yetkisiz araç kullanımı da yakıt maliyetlerini önemli ölçüde artıran bir başka sebeptir. Bir araç takip sistemi, kullanım süresi kısıtlamaları ve takvim şablonları aracılığıyla yönetimi yetkisiz kullanıma karşı uyarabilir.

Sürücülerin işlere en uygun ve doğru rotaları kullanmasını sağlayarak yakıt harcamasını da azaltabilirsiniz. Rota planlama ve dağıtım araçlarına erişim sayesinde ekibinizin işleri en yakın araca atamalarını, en verimli rotalarda seyahat etmelerini ve yakıt kullanımını sınırlamalarını sağlayabilirsiniz. Araştırmalar araç takip cihazlarının %27’ye kadar yakıt tasarrufu ortaya koyduğunu göstermektedir.

  1. Daha Düşük İşletme Maliyetleri

İşletmeniz için en önemli olan verilere gerçek zamanlı olarak erişerek, daha bilinçli iş kararları alabilir ve operasyonel maliyetleri azaltabilirsiniz. Verilere anında erişim, işletmelerin sorunları hızlı bir şekilde tanımlamasına yardımcı olur ve sorun daha uzun süre devam ederse ortaya çıkacak maliyetleri azaltmak için çözümlerin uygulamaya koyulabilmesini sağlar. 

Araç takip cihazları, süreçlerin sayısallaştırılmasını destekleyebilir ve verilerin toplanmasını basitleştirerek, doğru bilgilerin toplanmasını ve tüm ekip üyelerinin erişebileceği merkezi bir konumda saklanmasını sağlar. Yolculuk öncesi teftişler, iş gönderme ve teslimat kanıtı gibi süreçleri dijitalleştirerek, idari süreçleri düzenleyebilir. Böylece ekipler işin yapılmasına odaklanabilir.

  1. Artan Verimlilik

Verimliliği artırmak zaman ve para tasarrufu sağlar. Bir filo araç takip sistemi ile işletmeler, şantiyelerde veya yükleme alanlarında harcanan zamanı izleyebilir ve sürücülerin daha üretken olmasını sağlamak için çalışabilir. Ayrıca işletmeler bir işe en yakın aracın yönlendirilmesini sağlayarak israfı ortadan kaldırabilir.

Önemli iş akışlarını dijitalleştirmek, üretkenliği artırmanın başka bir yoludur. Filolar, dijital imza yakalama dahil olmak üzere teslimat kanıtı ve özel formlarla bordro, faturalandırma, envanter ve diğer arka ofis görevlerini düzenleyebilir.

  1. Hırsızlıktan Kurtarma

Araçlar ve ekipman, işletmenizin sahip olduğu en değerli varlıklardan bazılarıdır. Bu nedenle, araçlarınızı hırsızlıktan kurtarmanın araç takip izlemenin en önemli avantajlarından biri olması şaşırtıcı değildir. Araçlarınızda ve diğer varlıklarınızda araç izleme sistemi kurulu olduğunda, şirketiniz konumu kolayca izleyebilir ve beklenen kullanım için takvim şablonları ayarlayabilir. Böylece olağandışı veya yetkisiz kullanımı hızlı bir şekilde belirlenebilir.

Bir araç veya ekipman parçası, belirlenen konumu veya çalışma saatleri dışında çalıştığında anında uyarı alınır. Bir araç çalınırsa, konum takibi yetkililerin aracı kurtarmasına yardımcı olarak pahalı değiştirme ve sigorta maliyetlerini azaltabilir.

  1. Sigortada İndirim Sağlar

Sigorta şirketleri araç takip cihazı kullanan müşterilerine indirim sağlarlar.

  1. Geliştirilmiş Müşteri Memnuniyeti

Yukarıda bahsedilen tüm avantajlar, sonuçta daha fazla müşteri memnuniyeti ile sonuçlanır. Artan üretkenlik ve verimli rotalar, zamanında teslimat işletmeleri için daha iyi hizmet anlamına gelir.

Bu faydalara araç takip cihazlarıyla hız kontrolünün sağlanması sayesinde trafik kazaları sayısında azalma, daha dikkatli ve ılımlı sürüş, araç bakım maliyetlerinde azalma (lastik, yağ, parça), bir araç takip cihazı kurulduğunu bilmenin sürücü üzerindeki psikolojik etkisini de ekleyebiliriz. 

Anka Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemi Fiyatları 

Son zamanlarda artan maliyetlere rağmen siz değerli müşterilerimizin alım gücüne katkı yapmayı hedefleyen Anka Mobil Bilgi ve İletişim Teknolojileri San.Tic. A.Ş olarak indirim kampanyası düzenledik.

Araç Takip Cihazlarında %25 İndirim

Anka Takip güvencesiyle araç takip cihazlarında %25 indirim kampanyamızdan istifade edebilmek için sayfamızı hemen inceleyin. Fiyatlarımıza www.ankatakip.com sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Anka Takip Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız