Araç Takip Sistemi Nedir?

Anka araç takip sistemi, kamyon, tır, treyler, minibüs, otobüs, minivan, panelvan, otomobil, yat, tekne, gemi gibi araçların konumlarını izlemek için kullanılan bir yazılım sistemidir. Yazılım, araçlara GPS aracılığı ile bağlanır ve şirketlere araçlarının gerçek zamanlı coğrafi konumu hakkında gerçek zamanlı bilgi verir.

Araç Takip Cihazı (Araç Takip Sistemi)

Araç takip cihazı genel olarak araç takip sistemi olarak da tanımlanır. Bu sistemde kullanılan elektronik cihazdır.

Araç Takip Sistemi İstanbul

Araç takip sistemi araçlarınızın internet üzerinden gerçek zamanlı olarak takibini gerçekleştiren bir sistemdir. Araç takip sistemi, bireyler tarafından tercih edilebildiği gibi kurumlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Bireysel başvurular genellikle araç güvenliği ile ilgili olurken, kurumsal başvurularda başta yakıt tasarrufu, personel verimliliğini arttırma, güzergah takibi ve iş planlaması gibi çeşitli gerekçeler bulunmaktadır. Araç takip sistemi İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere 81 ilde Anka Takip firması olarak servis hizmetimiz mevcuttur.

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle GPS teknolojisinin ne olduğuna bakmamız gerekiyor. GPS yani Global Positioning System; Türkçesi ile küresel konumlama sistemi anlamına gelen sözcüklerin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Filo yöneticileri, filolarını ve diğer varlıklarını takip etmek için her gün GPS kullanır. Uyumluluk, verimlilik ve güvenlik gibi sorunları çözmelerine yardımcı olacak bilgileri alabilirler. Ama bu nasıl olur? GPS izleme nedir ve nasıl çalışır?

anka urun

Araç Takip Sistemi Nedir?

5 Adımda Araç Takip Cihazının Çalışması

 • GPS Uydusu

Aracın konumu bir GPS uydu ağı ile iletişim kuran araçta kurulu telematik donanımı tarafından sağlanır.

 • Araç ve veriler

Kurulu telematik cihazı önemli araç  ve sürücü verilerini gerçek zamanlı olarak toplar ve iletir.

 • İletişim

Hücresel ağlar kullanılarak veriler bölgesel sunuculara gönderilir. Günümüzün modern dünyasında kapsama alanı, sinyal gücü ve hız, verileri verimli bir şekilde aktarmak için güvenilir bir yol sağlar.

 • Güvenli Sunucular

Her bölgede bulunan sunucular, verileri güvenlik sunucularıyla verileri sıkı güvenlik önlemleriyle sağlar ve gerçek zamanlı olarak filo yöneticilerine sunar.

 • İnternet ve Bulut

İnternet, gelişmiş işlevsellik ve anında erişilebilirliği desteklemek için büyük fırsatlar sunar. Genellikler bulut olarak anılan işletmeler, içgörüleri anında sunmak için araç takip sistemlerine güvenebilir.

Filo Yönetim Çözümleri

Filo yönetimi çözümlerine internete bağlı herhangi bir cihazdan erişilebilir ve işletmelerin bilgiye dayalı kararlar almasına ve günlük görevleri kolaylıkla tamamlamasına yardımcı olmak için gerçek zamanlı olarak içgörülere erişmesini sağlar.

Burada kullandığımız “Telematik” kavramını da açıklamamız konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Telematik, telekomünikasyon, karayolu taşımacılığı ve yol güvenliği gibi araç teknolojileri, elektrik mühendisliği (sensörler, enstrümantasyon, kablosuz iletişim vb.) ve bilgisayar bilimini (multimedya, internet, vb.) kapsayan disiplinler arası bir alandır.

Araç Takip Cihazı Fiyatları

Araç takip cihazı fiyatlarımıza www.ankatakip.com internet sitemizden bakabilirsiniz. Ülkemizde son zamanlarda yapılan fiyat artışlarına rağmen siz değerli müşterilerimizin bütçesine katkıda bulunabilmek adına fiyatlarımızda %25 indirim kampanyası başlatmış bulunuyoruz.

Araç Takip Sistemi Fiyatları

Araç takip sistemi fiyatları araç takip cihazı fiyatları ile aynı anlamda kullanılmaktadır.

Bireysel Araç Takip

Araç takip sistemi cihazları her ne kadar şirketlerin saha operasyon çözümleri için talep ettiği ürünler arasında olsa da bireysel araç takip cihazları ile şahsi araçlarınızı da 7/24 takip edebilirsiniz. Özellikle Türkiye’de araç çalınma oranları gün geçtikçe artmaktadır. Arabam.com sitesinde yer alan haberde kayıtlı istatistiklere göre ülkemizde her gün yaklaşık 70 araba çalındığı bilgisi yer alıyor. Yıllarca çalışarak sahip olduğunuz araçlarınızın hırsızlık ile çalınmasını engelleyerek bireysel araç takip sistemleri ile güvenliğini sağlayabilirsiniz..

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinde oto hırsızlığına karşı alınacak tedbirler arasında GPS yani bireysel araç takip cihazı ile koruma önerisi de yer alıyor.

En İyi Araç Takip Cihazı

En iyi araç takip cihazı kalite ve fiyatı aynı anda ele almamızla ortaya çıkacak sonuç ise %25 indirimli fiyat kampanyamız ve kalite güvencemizle Anka Takip Sistemleri’ni incelemenizi tavsiye ederiz. Öncelikle, bu sistemi tam olarak ne için aldığınızı ve neye ihtiyacınız olup olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer ne istediğinizi biliyorsanız, sıradaki adım size ilgili çözümü sunabilecek bir tedarikçi bulmanıza geldi diyebiliriz. Bununla birlikte alacağınız araç takip cihazı ile ilgili olarak karar verebilmek için şu soruları sormanız size fayda sağlayacaktır.

 • Araç takip sisteminizin kapsamı nedir yani bütün ülkeyi kapsıyor mu?
 • Karanlık bölgeler var mı, varsa nereler? Eğer varsa araç takip sistemi bunun için bir data tutuyor mu? Sorunun cevabı evet ise ne kadar süre tutuyor?
 • Eğer yurtdışına çıkarsam, sistem kayıt tutmaya ve takip etmeye devam eder mi? Bunun için ekstra ne kadar ödemem gerekir?
 • Teknik destekten kim sorumlu?
 • Servis sözleşmesi nasıl olacak?
 • Şirket benim için bir servis sağlıyor mu?
 • Sözleşme şartları neler?
 • Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini göz önünde bulundurursak, ürünler gelecek zaman içinde beni ne kadar koruyor?
 • Ürünlerin yazılımlarında güncelleme yapıyor musunuz?
 • Aylık ödemeler, kurulum ücreti, güncelleme ücreti gibi ne tür ödemeler yapacağım?
 • Bunların dışında ek ödeme alma durumları olan hizmetler var mı?
 • Data transferinden ücret talep ediyor musunuz?
 • Aracımdaki donanımı değiştirmek istediğimde veya bir şeyler onarılması gerektiğinde standart ödeme dışında bir ödeme talep ediliyor mu?
 • Referanslarınızı öğrenebilir miyim? (Referansları öğrendikten sonra bu kullanıcıları arayarak müşteri memnuniyetini sorgulayabilirsiniz.)

Araç takip sistemi temsilcisinden yazılı bir sunum almanız ileride doğabilecek anlaşmazlıklarda elinizi güçlendirebilir. Böylece gerekli bütün bilgilere ve bütün fiyatlandırmaya tam manasıyla hakim olmuş durumdasınız ve gönül rahatlığı ile uzaktan takip cihanızını alabilirsiniz. Bu konuyla daha fazla bilgiye Anka Araç Takip internet sayfamızı inceleyerek size en yakın yetkili satıcımıza ulaşabilirsiniz.

Araç Takip Cihazı Nereye Takılır?

Hırsızlara karşı tedbir amaçlı olarak araç takip cihazlarının aracın en gizli yerlerine takılması önerilmektedir. Genel olarak araç takip cihazının takılabileceği yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Akünün yanı,
 • Torpidonun iç kısmı,
 • Teyp arkası,
 • Sigorta kutusu üstü,
 • Sürücü koltuğu altı,
 • OBD soketi.

Araç Takip Cihazı Montajı

Aracın türüne ve modeline göre değişen araç takip sisteminde 3 adet kablo bulunmaktadır.

Bu kablolar;

 • Şase,
 • Akü besleme girişi,
 • Kontak bağlantısıdır.

Bu kablolar araca uygun olarak genellikle direksiyonun alt kısmında bulunan kontak yerine ya da sigortanın bulunduğu alana takılır. Cihaz şarj için aküye bağlanır. Sistem mutlaka uzman ekipler tarafından monte edilmelidir. Araç takip sistemi montajı yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Montajı yaparken Anka Araç Takip uygulamamamızı aynı anda indirilebilir. Bu esnada da kullanıcı adı ve şifre hazırlanır. Hemen kullanıma başlanabilir.

Telefondan Araç Takibi Nasıl Yapılır?

Telefona ve tablete indirilen uygulama sayesinde arabanın her türlü hareketi takip edilebilir. Aynı zamanda masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan da takip edilebilir.

Konuşmayı Başlat
Yardım İster misiniz?
Anka Takip Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi İçin Yazınız